Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

Postgraduate Certificate (PgC) in Small Animal

Surgery

Two Year Programme

Surgical Asepsis and Basic Operative Techniques. Wounds and Wound Healing

  • Instrumentation and instrument handling

  • Antiseptics, sterilisation techniques and use of antibiotics

  • Gloving and gowning

  • Principles of wound healing – primary and delayed closure, secondary healing

  • Principles of reconstructive surgery – skin flaps and grafts

  • Principles and uses of surgical drains

  • Hernias – hiatal, perineal, inguinal, umbilical, diaphragmatic, prepubic, peritoneopericardial

Time – 2pm-8pm

 

WhenWhereSpeaker
19 Oct 2017 Swindon - Alexandra House Jon Hall
18 Oct 2017 Hatfield - Fielder Centre Jon Hall
24 Oct 2017 Benchmark House - Sheffield Jon Hall

Gastrointestinal Surgery I

  • Salivary gland diseases – mucocoeles, trauma, hypersialism, neoplasia
  • Oesophageal foreign bodies, trauma, strictures, diverticulum, neoplasia
  • The stomach – hiatal hernias, gastric foreign bodies, dilatation/volvulus, gastric outflow disease, gastric neoplasia

Time – 2pm-8pm

WhenWhereSpeaker
16 Nov 2017 Swindon - Alexandra House Ana Isabel Marques
17 Nov 2017 Hatfield - Fielder Centre Ana Isabel Marques
15 Nov 2017 Benchmark House - Sheffield Ana Isabel Marques

Gastrointestinal Surgery II and Liver, Spleen and Pancreas Surgery

  • Intestinal surgery – serosal and omental patching, obstructions and foreign bodies, neoplasia

  • Megacolon, rectal prolapse and stricture

  • The anus and perianal area – atresia ani, anal sac disease, anal furunculosis

  • Liver, spleen and pancreas surgery

Time – 2pm-8pm

WhenWhereSpeaker
13 Dec 2017 Swindon - Alexandra House Ana Isabel Marques
12 Dec 2017 Hatfield - Fielder Centre Ana Isabel Marques
14 Dec 2017 Benchmark House - Sheffield Ana Isabel Marques

Urinary and Reproductive Tract Surgery

  • Obstructive diseases of the urinary tract – ureters, bladder and urethra
  • Urinary tract trauma – kidneys, ureters, bladder and urethra
  • Urinary incontinence
  • Urinary tract neoplasia
  • Disorders and surgery of the female and male reproductive tracts

Time – 2pm-8pm

WhenWhereSpeaker
17 Jan 2018 Swindon - Alexandra House Benito de la Puerta
16 Jan 2018 Hatfield - Fielder Centre Benito de la Puerta
24 Jan 2018 Benchmark House - Sheffield Benito de la Puerta

Practical – Two-Day Course, Day 1

Reconstructive surgery

  • Wound closure – tension relief, prevention of ‘dog ears’, relaxing incisions

  • Pedicle flaps – advancement flaps, rotational flaps, transposition flaps

  • Muscle and omental flaps – external abdominal oblique muscle flap, omental transposition

  • Skin grafts – full thickness skin grafts and stamp grafts

Time 9.30am-5.00pm

WhenWhereSpeaker
28 Feb 2018 Benchmark House - Sheffield Guillaume Chanoit
TBC Swindon - Alexandra House Guillaume Chanoit

Practical – Two-Day Course, Day 2

Gastrointestinal and urinary tract surgery

  • Oesophageal foreign bodies – pre-op management, anaesthesia, surgical anatomy, surgical technique, post-op care and assessment
  • Gastric dilatation volvulus – temporary and permanent gastropexy
  • Nephrectomy and nephrotomy – partial nephrectomy, ureteronephrectomy, indications for nephrotomy
  • Urethrostomy – prescrotal, scrotal, perineal and prepubic

Time – 9.30am-4.30pm

WhenWhereSpeaker
01 Mar 2018 Benchmark House - Sheffield Ana Isabel Marques
TBC Swindon - Alexandra House Ana Isabel Marques

Oral and Pharyngeal Surgery: The Ear

  • Surgery of the lips and cheeks, tongue and hard palate
  • Maxilla/mandible – maxillectomy and mandibulectomy
  • Pharyngeal surgery
  • Tonsillar surgery
  • The ear – lateral wall resection, vertical canal ablation, total canal ablation/lateral bulla osteotomy, ventral bulla osteotomy and haematomas

Time – 2pm-8pm

WhenWhereSpeaker
26 Mar 2018 Swindon - Alexandra House Samantha Woods
27 Mar 2018 Hatfield - Fielder Centre Samantha Woods
28 Mar 2018 Benchmark House - Sheffield Samantha Woods

Surgery of the Upper Airways: Laryngeal and Tracheal Surgery

  • The nose – neoplasia, autoimmune disease
  • The nasal sinuses
  • BOAS – Brachycephalic obstructive airway syndrome
  • Laryngeal diseases – paralysis, collapse, trauma, stenosis, neoplasia
  • Tracheal surgery – tracheotomy, tracheostomy, collapse, resection anastomosis, trauma, foreign bodies and neoplasia

Time – 2pm-8pm

WhenWhereSpeaker
25 Apr 2018 Swindon - Alexandra House Kate Forster
26 Apr 2018 Hatfield - Fielder Centre Kate Forster
19 Apr 2018 Benchmark House - Sheffield Kate Forster

Surgery of the Abdominal and Thoracic Cavities

  • Peritonitis – pathophysiology, clinical signs and treatment
  • Chest wall diseases – neoplasia and trauma
  • Chylothorax and pyothorax
  • PRAA + LA,  pneumothorax and diaphragmatic hernia
  • Thoracic surgery – instrumentation, thoracic drainage, thoracotomy procedures, lung lobectomy and pericardectomy

 

 

Time – 2pm-8pm

WhenWhereSpeaker
24 May 2018 Swindon - Alexandra House Jane Ladlow
23 May 2018 Hatfield - Fielder Centre Jane Ladlow
17 May 2018 Benchmark House - Sheffield Jane Ladlow

Surgical Oncology

  • Principles of oncologic surgery
  • Surgery for skin tumours, oral tumours, gastrointestinal tumours, urogenital tumours and chest wall tumours
  • Feline specific tumours

Time – 2pm-8pm

WhenWhereSpeaker
20 Jun 2018 Swindon - Alexandra House Pieter Nelissen
21 Jun 2018 Hatfield - Fielder Centre Pieter Nelissen
14 Jun 2018 Benchmark House - Sheffield Pieter Nelissen

Practical – Two-Day Course, Day 1

Head and neck surgery

  • Total ear canal ablation (TECA) – suture materials and special instruments, post-op care and assessment and complications
  • Ventral bulla osteotomy – suture materials and special instruments, post-op care and assessment complications
  • Thyroid surgery – thyroidectomy in the dog, thyroidectomy in the cat demonstration
  • Unilateral arytenoid lateralisation – pre-op management, anaesthesia, surgical anatomy, surgical technique, post-op care and assessment

Time – 9.30am-5.00pm

WhenWhereSpeaker
TBC Swindon - Alexandra House Jane Ladlow
25 Jul 2018 Benchmark House - Sheffield Jane Ladlow

Practical – Two-Day Course, Day 2

Thoracic surgery

  • Thoracotomy – pre-op management, anaesthesia, surgical anatomy, surgical technique, post-op care and assessment
  • Lung lobectomy partial and complete lobectomy
  • Pericardectomy – subtotal and total
  • Patent ductus arteriosus (PDA) – preoperative management, anaesthesia, surgical anatomy, surgical technique, post-op care and assessment

Time – 9.30am-4.30pm

WhenWhereSpeaker
26 Jul 2018 Benchmark House - Sheffield Jane Ladlow
TBC Swindon - Alexandra House Jane Ladlow

Orthopaedics I – Joint Diseases of the Forelimb

  • Conditions of the shoulder including luxation, osteochondrosis and dysplasia. Excision arthroplasty.
  • Conditions of the elbow including luxations, elbow dysplasia, developmental disease and un-united anconeal process.
  • Developmental carpal disease, carpal hyperextension and arthrodesis and luxations of the carpus and foot
  • Growth plate disorders

Time – 2pm-8pm

WhenWhereSpeaker
TBC Swindon - Alexandra House TBC
TBC Hatfield - Fielder Centre TBC
TBC Benchmark House - Sheffield TBC

Orthopaedics II – Joint Diseases of the Hindlimb

  • Conditions of the hip, including dysplasia, luxations, arthroplasty and total hip replacement
  • Conditions of the stifle, inlcuding patellar luxation, osteochondrosis and cruciate rupture
  • Conditions of the hock, including osteochondrosis and luxation

Time – 2pm-8pm

WhenWhereSpeaker
TBC Swindon - Alexandra House TBC
TBC Hatfield - Fielder Centre TBC
TBC Benchmark House - Sheffield TBC

Practical – Joint Diseases of the Forelimb

  • Shoulder joint – surgical approaches, bicipital tenotomy
  • Elbow joint – surgical approaches, treatment of elbow dysplasia (medial coronoid disease, OCD, UAP and radio-ulnar incongruity)
  • Carpal arthrodesis

Time – 9:30pm – 5pm

WhenWhereSpeaker
TBC Benchmark House - Sheffield TBC
TBC Swindon - Alexandra House TBC

Practical – Joint Diseases of the Hindlimb

  • Hip joint – femoral head and neck ostectomy
  • Stifle joint I – extracapsular repair of cranial cruciate ligament disease, meniscal inspection
  • Stifle joint II – surgical correction of a luxating patella by tibial tuberosity transposition

Time – 9pm-4:30pm

WhenWhereSpeaker
TBC Benchmark House - Sheffield TBC
TBC Swindon - Alexandra House TBC

Fracture Repair I

  • The initial assessment of the fracture patient
  • Descriptions and applications of fracture classification
  • Principles and decision making in fracture repair
  • Methods of fracture fixation and implants, including plating and external fixation devices

Time – 2pm-8pm

WhenWhereSpeaker
TBC Swindon - Alexandra House TBC
TBC Hatfield - Fielder Centre TBC
TBC Benchmark House - Sheffield TBC

Fracture Repair II

  • The principles of fracture reduction, including both closed and open techniques
  • Options for bone grafting including both cancellous and cortical grafts
  • Stabilisation of specific fractures of the fore and hindlimb
  • Approaches to the following complications: Delayed union / Non-union / Mal-union / Osteomyelitis

Time 2pm-8pm

WhenWhereSpeaker
TBC Swindon - Alexandra House TBC
TBC Hatfield - Fielder Centre TBC
TBC Benchmark House - Sheffield TBC

Practical – Internal Fixation

  • Surgical repair of a fractured radius using a bone plate and screws
  • Surgical reapair of a fractured humerus using an intramedullary pin and a bone plate and screws
  • Surgical repair of a fractured femur using an intramedullary pin and a bone plate and screws

Time 2pm-8pm

WhenWhereSpeaker
TBC Benchmark House - Sheffield TBC
TBC Swindon - Alexandra House TBC

Practical – External Fixation & Bone Graft

  • Cancellous bone grafting – harvesting cancellous bone from the proximal humerus

  • Review of external fixation equipment – pins, bars and clamps

  • Surgical repair of a fractured tibia with a type II linear frame
  • Surgical repair of a comminuted radial fracture with a type Ib linear frame

Time – 2.00-8.00pm

WhenWhereSpeaker
TBC Benchmark House - Sheffield TBC
TBC Swindon - Alexandra House TBC

Spinal Surgery I

  • Lesion localisation – the neurological examination and its interpretation
  • The application of neurodiagnostics
  • The approach to and management of paraplegia and tetraplegia
  • Neurological emergencies, including cranial trauma and status epilepticus

Time – 2pm – 8pm

WhenWhereSpeaker
TBC Swindon - Alexandra House TBC
TBC Hatfield - Fielder Centre TBC
TBC Benchmark House - Sheffield TBC

Spinal Surgery II

  • Theory and demonstration of:

    • Cervical disc surgery
    • Thoracolumbar disc surgery
    • Lumbosacral disc surgery
    • CSF tap and myelography

Time – 9.30am-4.30pm

WhenWhereSpeaker
TBC Swindon - Alexandra House TBC
TBC Hatfield - Fielder Centre TBC
TBC Benchmark House - Sheffield TBC
It all starts here

Register your interest
in a programme

We use cookies on vetpgc.co.uk to improve your experience. By continuing to browse the website you agree to our use of cookies. More details here.X